Sigurnija vožnja: kako se spakirati za putovanje na odmor
- Važni savjeti za siguran prijevoz prtljage
- Korisna oprema za učvršćivanje prtljage za Chevrolet Captivu
Danas svaki vozač zna da su svi putnici moraju biti vezani sigurnosnim pojasevima, djeca se moraju voziti u posebnim sjedalicama, a nasloni za glavu moraju biti ispravno podešeni. No nažalost mnogi se još uvijek ne pridržavaju određenih sigurnosnih pravila pri ukrcaju prtljage. Chevrolet Captiva koja je posebno popularna kod obitelji nudi cijeli niz rješenja za sigurniji i lakši transport prtljage.
Moramo unaprijed priznati da s prtljažnikom tako velikim kakav je kod Captive, zapremine najmanje 465 litara, čovjek lako dođe u napast samo nabacati prtljagu unutra, bez puno planiranja. No vozači koji doista paze na sigurnost – svoju i sigurnost putnika – razmislit će dvaput kako najpametnije organizirati stvari u prtljažniku. Najvažnije sigurnosno pravilo je: teške stvari valja smjestiti na dno prtljažnika te ih se mora nagurati što bliže stražnjem sjedalu kako bi se smanjila mogućnost da ulete u kabinu u slučaju sudara. A evo i zašto: cijelo pakiranje mineralne vode ima masu 17 kilograma. U slučaju sudara tih se 17 kilograma pretvara u nešto više od pola tone koji udaraju u stražnje sjedalo. Kako bi se smanjila udarna snaga takve prtljage, ona se mora smjestiti što bliže poleđini stražnjeg sjedala te se osigurati od klizanja pomoću druge prtljage ili užadi. Ako se to ne učini, sve to može poletjeti u kabinu u slučaju naglog kočenja ili sudara.
Osim teških kofera, prtljaga koju nosimo na godišnji odmor često uključuje i lakše stvari kao što su sportske torbe, ležaljke, madraci za napuhavanje i gumeni čamci. Njih je najbolje spakirati tako da zapune prazan prostor oko teže prtljage, i to što je čvršće moguće. Pakiranje iznad linije stražnjih sjedala trebalo bi izbjegavati. Sve što je smješteno u višoj razini može u slučaju naglog kočenja ili sudara poletjeti naprijed i ozlijediti putnike.
Varijante Captive sa sedam sjedala standardno dolaze s mrežom za prtljagu koja upravo sprječava da prtljaga postane opasni projektil. Takva mreža se može dokupiti za peterovratne varijante. Također se preporučuje učvrstiti prtljagu posebnom užadi. Odgovarajuće omče za pričvršćivanje dolaze standardno u Captivinom prtljažniku, a sama užad se može kupiti u prodajnom salonu. Ako straga nema putnika, stražnji sigurnosni pojasevi trebaju biti križno zakopčani kako bi dali stražnjem sjedalu dodatnu stabilnost.
Za siguran prijevoz bicikala i sličnih tereta s Captivom je u ponudi cijeli niz praktičnih sustava za prijevoz kao što su nosači i krovne kutije.
Važno: trokut, signalizacijski prsluk i pribor za prvu pomoć moraju u svakom trenutku biti smješteni na lako dostupnom mjestu!
Evo još dva savjeta za sigurnije putovanje na odmor: zbog više prtljage, treba prilagoditi pritisak u gumama. Također, težina prtljage u stražnjem dijelu automobila podiže prednji dio. Kako biste spriječili da prednjim svjetlima zasljepljujete vozače koji vam dolaze u susret pri noćnoj vožnji potrebno je podesiti snop. Captiva (osim osnovnog modela) dolazi s automatskim sustavom izjednačavanja na stražnjoj osovini.
Popis za sigurno putovanje
Kada se napokon spremate na dugoočekivani godišnji odmor, posljednja stvar o kojoj želite razmišljati su nepredviđene okolnosti na putu. Međutim, dobro je biti spreman za svaki slučaj. Evo popisa koji bi vam mogao dobro doći prije nego krenete na put.
Ako to niste učinili već neko vrijeme, bilo bi dobro da zamolite svog ovlaštenog servisera da provjeri:
- akumulator
- žarulje
- pritisak u gumama
- razinu ulja
- ispušnu cijev
- kočnice
Također je uputno provjeriti uvjete navedene u vašem automobilskom osiguranju u slučaju nezgode, posebno ako putujete u inozemstvo.
Kako biste bili spremni u slučaju prometne nezgode, provjerite da posjedujete sljedeće predmete:
- trokut
- signalizacijski prsluk
- pribor za pružanje prve pomoći
- baterijsku svjetiljku
- EU izvješće o prometnoj nezgodi
- fotoaparat kako biste dokumentirali nezgodu
Zapamtite i telefonski broj koji valja nazvati u slučaju nezgode: to je u većini europskih država 122.
Ponesite sa sobom i rezervni ključ od automobila te zapamtite gdje ste ga spremili, odvojeno od prvog ključa. Kada se radi o sigurnosti u automobilu,
- pripazite da svi nasloni za glavu budu adekvatno podešeni
- svi moraju biti vezani sigurnosnim pojasevima, bez obzira na dužinu trajanja vožnje
- djeca moraju koristiti za njih prikladne sjedalice i nosiljke
“Koliko još ima?”
• Kako zabaviti djecu na dugim putovanjima automobilom?
Planirate li ići na godišnji odmor automobilom s djecom? Jeste li sigurni? Duga putovanja mogu ostati u najljepšem sjećanju, no mogu biti i vrlo stresna. Kada djeca moraju provesti sate u ograničenom prostoru automobila, često se dogodi da na stražnjem sjedalu planu svađe, a tu je i konstantna podloga u vidu pitanja: „Koliko još ima?“
Stoga nije loša ideja planirati neki vid zabave i igara kako biste zabavili djecu i skrenuli im misli od zamornog putovanja. Opskrbite se sljedećim: špilovima karata, bojankama, slikovnicama, papirom i olovkama, bojicama, naljepnicama i sitnim igračkama. Suvremene prijenosne konzole te CD-i s glazbom ili pričama također mnogim obiteljima olakšavaju putovanje.
Međutim moderni roditelji koji se sjećaju svojeg djetinjstva znaju da elektronički uređaji nisu jedino rješenje. Mlađa će djeca osobito uživati u nekim jednostavnim obiteljskim igrama. Chevrolet se prisjetio nekoliko primjera koji će učiniti da duga putovanja brže prođu cijeloj obitelji:
Išli smo u trgovinu. Jedna osoba počinje tako što kaže „Išli smo u trgovinu i kupili…“ Druga osoba ponavlja što je rekla prva i dodaje vlastiti proizvod, treća ponavlja što je rekla druga i dodaje svoj. Ovo se ponavlja sve dok se netko ne zabuni ili zaboravi tko je što kupio.
Lov na abecedu. Čak i djeca koja tek uče čitati i pisati mogu igrati ovu igru. Počnite sa slovom A i pronađite ga na znaku, kamionu, zgradi ili registracijskoj oznaci drugog automobila. Prvi koji dođe do slova Z je pobjednik. Možete se natjecati jedan protiv drugoga ili igrati zajedno kao obitelj.
Par – nepar. Jednostavna igra za mlađu djecu. Pratite brojeve na registracijama automobila, odnosno zadnji broj. Jedno dijete „skuplja“ parne, a drugo neparne brojeve. Pobjednik je onaj tko ih prvi skupi 21.
Vidim… Pogledajte oko sebe i izaberite predmet koji možete vidjeti, bilo u automobilu ili kraj ceste. Zatim pomažite drugima tako da kažete primjerice „Vidim… nešto zeleno“ ili „Vidim… nešto smeđe i krzneno“. Nastavite navoditi suigrače na rješenje sve dok netko ne pogodi o čemu se radi.
20 pitanja. Zamislite neku osobu, mjesto ili stvar. Ostali moraju pogoditi što ste zamislili na temelju maksimalno 20 pitanja na koja odgovarate s „da“, „ne“ ili „ponekad“.
Kamen-papir-škare. Svaki od igrača ima ispružen jedan dlan. Kako broje do tri, tako da dlan spuštaju drugu šaku. Na brojku tri, šakom oblikuju jedan od tri predmeta: kamen (stisnuta šaka), papir (otvoren dlan) ili škare (kažiprst i srednji prst složeni u obliku slova V). Kamen pobjeđuje škare jer ih trga, papir pobjeđuje kamen jer ga obavija, a škare pobjeđuju papir jer ga mogu razrezati. Ako dva ili više igrača pokažu isti predmet, igra se ponavlja.
Priča u krug. Netko u automobilu izmisli naslov priče. Na temelju naslova, sljedeća osoba smišlja prvu rečenicu: „Jednom davno bila…“ Treća osoba zatim nastavlja sa sljedećom rečenicom priče i tako dalje.
Zabavljajući vaše malene tijekom putovanja kao i planiranjem redovitih zaustavljanja kako bi se svi skupa protegnuli i potrošili nešto energije spriječit ćete da vam klincima bude dosadno i da postanu zločesti, a time ćete i vi putovati opuštenije. Svi će tako biti u boljem raspoloženju kada dođete na svoju krajnju destinaciju.
Savjeti za duga putovanja
• Kako da sigurno stignete na odredište i pritom budete odmorni
Kada ste posve sigurni da vam je automobil u dobrom stanju, prtljaga je sigurno smještena i svi su putnici vezani, spremni ste krenuti na put. No čak i ako se veselite odmoru koji odmah slijedi, duga putovanja su stresna i zahtijevaju veliki napor. Sljedeći Chevroletovi savjeti mogli bi vam pomoći da sigurno stignete na svoje odredište i pritom se što manje umorite:
Kako ostati svjež za volanom
Cilj dugih vožnji je sigurno i u dobrom raspoloženju stići na odredište. Brzina ne bi trebala biti najvažnija stvar. Duga putovanja zahtijevaju često stajanje radi odmora. Umor utječe na vašu koncentraciju, otupljuje vaše reflekse i sposobnost procjenjivanja te povećava opasnost od prometne nesreće.
Budite svjesni ukupne nelagode, bolova u vratu, rukama i ramenima ili zamagljenog vida - to su načini na koje vam vaše tijelo govori da vam je potreban odmor. Pojačavanje glazbe, pijenje kave ili kofeinskih napitaka ili zaustavljanje da biste se nakratko prošetali mogu biti učinkoviti na kratke staze, ali ne mogu ukloniti umor. Ako se počnete osjećati pospano, zamijenite se s drugim vozačem ili se zaustavite kako biste odrijemali.
Briga za putnike
Vaši putnici, posebno djeca, mogu patiti od bolesti vožnje. Za nju su dostupni razni lijekovi, od kojih se mnogi uzimaju prije početka putovanja. Naravno, prije nego dajete djeci bilo kakav novi lijek, valja se posavjetovati s liječnikom. Vrtoglavica i mučnina se mogu privremeno ublažiti otvaranjem prozora ili izlaskom iz automobila kako bi se udahnulo svježeg zraka. Umjesto da se fokusira na nešto unutar automobila, savjetujte djetetu da gleda van.
Obrok na kotačima
Pripremite hladnjak s dosta zdrave hrane (svježe i suho voće, pločice sa žitaricama, krekeri od integralnog brašna itd.) kao i puno vode. Ove će vam zalihe posebno dobro doći ako zapnete u prometnom čepu pa ćete morati duže vrijeme sjediti u vrućem automobilu.
Izbjegavajte jesti jaku hranu tijekom putovanja. Nekoliko ćete sati provesti u sjedećem položaju pa će vas visokokalorična i slabo probavljiva hrana učiniti neraspoloženima i umornima.
Putovanje s djecom
Na dugim kao i na kratkim putovanjima važno je da djeca budu stalno vezana sigurnosnim pojasom te da u ovisnosti o dobi, ne napuštaju dječju sjedalicu.
Toplih sunčanih dana osigurajte zaštitu od sunca i vrućine za vaše dijete: automobilski prozori povećavaju toplinu sunca tako da postoji opasnost od toplinskog udara ili sunčanice. Stavite sjenila na prozore i rashladite djecu odgovarajućom odjećom, hladnim pićima i klimatizacijom.
Djeca kojoj je dosadno i postanu nemirna predstavljaju opasnost u automobilu jer mogu skrenuti pažnju vozača od ceste i uvjeta na njoj. Zabavite najmlađe igranjem odgovarajućih putnih igara. Osim toga, redovito se zaustavljajte kako biste svi protegnuli noge i potrošili nešto energije.
Sad kad ste ovako pripremljeni, vaš opuštajući odmor može početi već prilikom putovanja, a ne tek kad dođete na svoju destinaciju.
Povratak na "Što mi mislimo o tome"