Kako marketinški rivali lagano počinju upotpunjavati ponudu u segmentu koji je definirao QASHQAI, Nissan je već pomaknuo svoje ciljeve: najprodavaniji kompaktni Crossover proširio je svoju ponudu s verzijom sa sedam sjedala. Nazvan QASHQAI+2, najnoviji Nissan izgrađen je na uspjehu originalnog QASHQAIJA donoseći mu veću prostornost i modularnost, stvarajući tako prvi obiteljski crossover.
Citat
“QASHQAI je postigao trenutačni uspjeh u Europi. Njegov se izražajni stil sviđa kupcima koji traže drugačiji automobil: no to je samo jedan dio priče. Dinamični dizajn, velika prostornost u unutrašnjosti, visokokvalitetni materijali te istinski užitak u vožnji pridonijeli su tome da QASHQAI postigne ogroman uspjeh u Europi. Sada dolazi QASHQAI+2 sa sedam sjedala kako bi dodao novu dimenziju ponudi … i osigurao da Nissan nastavi nuditi nešto što nijedan proizvođač u ovom marketinškom segmentu ne može dati.”
Simon Thomas, viši potpredsjednik zadužen za prodaju i marketing pri Nissan Europe
QASHQAI+2 na prvi pogled
- Međuosovinski razmak povećan za 135 mm na 2765 mm
- Ukupna dužina povećana za 211 mm na 4526 mm
- Ukupna visina povećana za 38 mm na 1643 mm
- Potpuno preklopivi treći red sjedala
- Pretinac ispod podnice većeg prtljažnog prostora
- Jedinstvene stilske karakteristike i ekstra serijska oprema
- Gama novog modela usklađena je s QASHQAIJEVOM gamom, što znači…
- Dva benzinska i dva dizelska motora (na početku prodaje dostupni su samo 2.0 motori)
- Pogon na dva i četiri kotača
- Dva bogata paketa opreme
- Prodaja na hrvatskom tržištu započinje 13. listopada 2008.
Rušeći sve prodajne rekorde, Nissanov QASHQAI – kompaktni crossover koji je definirao poseban tržišni segment – sada je spreman za pomicanje novih granica. Kako je izvorni model od lansiranja na europskom tržištu ostvario rekord od 250 000 prodanih primjeraka, pridružit će mu se i verzija sa sedam sjedala.
Nissan svoj novi model, nazvan QASHQAI+2, vidi kao prvi crossover za zaposlene, aktivne obitelji koji će, zajedno s drugom generacijom Murana koja skoro stiže na tržište, pomoći u širenju Nissanove ponude crossovera na tri izražajna modela. Prodaja u Hrvatskoj započet će sredinom listopada.
Kupci QASHQAIJA+2 tražit će automobil koji ima prostornost, modularnost i praktičnost tradicionalnog monovolumena, ali i automobil privlačnijeg i profinjenijeg dizajna. Nissanova istraživanja pokazuju da kupce postojećeg QASHQAIJA nedvojbeno privlači njegov dizajn – tri četvrtine su kupci koji po prvi put kupuju Nissan – a to je obrazac koji će se nastaviti i s QASHQAIJEM+2. Te kupce ne privlače postojeća prijevozna sredstva s tri reda sjedala. Istovremeno, Nissanova istraživanja pokazuju da veliki broj kupaca u ovom tržišnom segmentu ne zanimaju „obiteljska“ SUV vozila s trećim redom sjedala. Oni ih percipiraju kao kutijaste i prevelike za njihove potrebe.
Oslanjajući se na ova tržišna istraživanja, Nissanov europski tim zadužen za planiranje proizvoda prepoznao je bazu potencijalnih kupca koji traže lijepo oblikovan, ali i praktičan obiteljski automobil. QASHQAI+2 nastavlja s crossover pričom koju je tako uspješno pokrenuo QASHQAI, pozicionirajući se između dva dobro etablirana tržišna segmenta i privlačeći kupce koji nisu u potpunosti zadovoljni niti s jednom od ovih tradicionalnih opcija.
Rezultati ranih istraživanja rađenih na QASHQAIJU+2 pokazali su kako su ga potencijalni kupci doživjeli kao automobil koji je više okrenut obitelji, koji nudi više neovisnosti budući da je idealan za odlazak na praznike s obitelji i koji nudi više zabave od tradicionalnih opcija.
Kupci su također prepoznali njegovu veću praktičnost, prostornost i modularnost, kao i to da je atraktivniji i elegantniji od alternativnih opcija.
Dok QASHQAI uglavnom privlači kupce bez djece ili samo s jednim djetetom ili one kojima su se djeca odselila iz obiteljske kuće, QASHQAI+2 će ponuditi racionalne prednosti praktičnog obiteljskog automobila uz elemente kao što su privlačan dizajn, prvoklasna kvaliteta unutrašnjosti te užitak u vožnji koji će zadovoljiti onu emotivniju stranu kupovne jednadžbe.
Poput originala koji je osvojio brojne nagrade, QASHQAI+2 dizajniran je i osmišljen u Europi, a proizvodit će se u Nissanovoj visoko produktivnoj tvornici u Sunderlandu u Velikoj Britaniji.
U siječnju ove godine tvornica koja je proizvela rekordnih 353,000 vozila u 2007. prebacila je proizvodnju QASHQAIJA namijenjenih izvozu za japansko tržište u Nissanovu tvornicu Kyushu u Japanu kako bi se oslobodio dodatni kapacitet proizvodnje za Europu. Štoviše, u lipnju je dodana i treća smjena kako bi se zadovoljila velika potražnja za ovim modelom.
“Dolazak QASHQAIJA+2 dodatno će povećati privlačnost naše ponude tako da je treća smjena u Sunderlandu zaista bila neophodna ako želimo ići u korak s visokom potražnjom za ovim modelom,” rekao je Simon Thomas..
QASHQAI+2 ima jasne obiteljske crte koje dijeli s izvornikom, no malo je drugačiji praktički iz svakog kuta. Dizajniran u Nissanovom europskom centru za dizajn u Londonskom Paddingtonu, novi je model u osnovi isti kao i QASHQAI od A-stupa nadalje… no sve ostalo iza toga je promijenjeno.
S međuosovinskim razmakom koji je povećan za 135 mm i koji sada iznosi 2,765 mm, ukupna dužina QASHQAIJA+2 povećala se na 4,526 mm, što predstavlja povećanje od 211 mm u odnosu na verziju s pet sjedala.
Da bi se osiguralo dosta prostora u visini glave u trećem redu sjedala, linija krova je produžena i iznova oblikovana u stražnjem dijelu vozila, čime je ukupna visina, koja sada iznosi 1,643 mm, povećana za 38 mm. Prostor za glavu povećan je za 10 mm, dok je prostor za koljena povećan za 15 mm.
Istodobno, prednja i stražnja vrata su preoblikovana: stakla prednjih vrata su četverokutna u skladu s novom linijom krova, dok su stražnja u potpunosti nova – duža, također sa četvrtastim okvirima prozora.
Druge stilske izmjene uključuju veće bočne prozore u stražnjem dijelu vozila kako bi se osigurala svijetla i prozračna atmosfera za putnike u trećem redu sjedala. Daljnje razlike između verzije s pet i sedam sjedala uključuju nova stražnja podizna vrata s dubljim stražnjim staklom i novo oblikovani stražnji odbojnik te novu elegantnu prednju masku koja je karakteristična za QASHQAI+2.
Još jedna vanjska značajka ponuđena u seriji na QASHQAIJU+2 je veliki panoramski stakleni krov kako bi se osigurala jednaka svijetla i prozračna atmosfera u unutrašnjosti koju toliko cijene kupci postojećeg QASHQAIJA. Fiksni krov, koji je 140 mm duži od sunčanog krova ponuđenog na QASHQAIJU, opremljen je električnim sjenilom s impulsnim komandama.
Povrh toga, QASHQAI+2 nudi krovne nosače u seriji koji dodatno ističu njegovu siluetu, dok su zatamnjena stakla u drugom i trećem redu dostupna u seriji na svim verzijama.
Ako vanjski izgled ostavimo po strani, priroda novog modela podrazumijeva da je veliki dio dizajnerskog i razvojnog posla bio usredotočen na stražnji dio vozila gdje je cilj bio da ga se napravi što je moguće prilagodljivijim, praktičnijim i udobnijim za sve putnike.
Zahvaljujući duljim stražnjim vratima olakšan je ulaz u putnički prostor dok je pristup zadnjem redu sjedala dodatno olakšan zahvaljujući izmjenama srednje klupe. Osim toga što ima preklopivi naslon, klizna klupa se može pomicati prema naprijed i natrag kako bi se oslobodio pristup zadnjem redu sjedala.
Povrh toga što klizi za ukupno 240 mm, djeljiva klupa u srednjem redu sada se može preklopiti u omjeru 40/20/40 radi veće modularnosti. Verzija s pet sjedala ima klupu koja se dijeli u omjeru 60/40. Naslon klupe podesiv je po nagibu te ima čak devet mogućih položaja u rasponu od 10 do 25 stupnjeva nagiba.
Središnji dio klupe može poslužiti kao sjedalo ili iznimno širok višenamjenski naslon za ruke. Kada se koristi kao naslon za ruke, osim što osigurava osjećaj veće prostornosti za putnike u trećem redu, stražnji dio sjedala uključuje dva držača za čaše i pretinac s poklopcem koji je dovoljno velik da u njega stanu MP3 player, igraće konzole i CD-ovi. On također ima i utičnicu. Kada je u uspravnom položaju, ovaj će pretinac poslužiti kao mjesto za odlaganje stvari putnika u zadnjem redu sjedala.
Treći red sjedala riješen je na dosjetljiv i praktičan način. Dizajniran za djecu ili kao povremena sjedala za niže odrasle osobe visine do 1.6m, kut naslona sjedala može se podesiti u sedam položaja, a može se naravno i u potpunosti sklopiti kako bi se povećao prtljažni dio. Sjedala se dijele u omjeru 50/50, a svako se može sklopiti jednostavnim potezom jedne ručice: nije potrebno prvo skinuti naslone za glavu.
Dodatak trećeg reda sjedala daje obiteljima mogućnost da pretvore svoj QASHQAI+2 u prostorni obiteljski auto i “bus za klince” za onih užurbanih dana kada se odlazi u prirodu baviti se nekim sportom ili na vikend izvan grada koji se može pretvoriti u pravu logističku noćnu moru za roditelje koji se brinu hoće li obitelj, djeca i njihovi prijatelji, kao i prtljaga stati u auto.
Kada su sjedala u trećem redu sklopljena, ostaje veliki, ravni prtljažnik koji osigurava 550 litara potencijalnog prtljažnog prostora, što predstavlja povećanje od 140 litara u odnosu na QASHQAI. A ukoliko se sklopi i srednji red sjedala, slobodan prostor raste do izvanrednih 1520 l.
Kada se sjedala u trećem redu koriste na raspolaganju ipak ostaje 130 l prtljažnog prostora.
Nova stražnja vrata i preoblikovane unutarnje stranice znače da je visina utovara smanjena za 13 mm na 770 mm, dok je s 1186 mm, širina otvora veća za značajnih 224 mm.
Za razliku od većine vozila sa sedam sjedala, QASHQAI+2 ima rolo pokrivač prtljage pune dubine. Kada su sjedala u trećem redu sklopljena, on se može normalno koristiti, no ako je treći red sjedala zauzet, rolo pokrivač se može izvaditi i pospremiti u posebni pretinac ispod podnice prtljažnika. Kao i ekstra par sjedala, rolo pokrivač prtljage može cijelo vrijeme ostati u vozilu.
Poklopac pretinca ispod podnice može u međuvremenu poslužiti i kao polica za odjeljivanje stvari tako da se krhki predmeti koje nosite iz dućana – jaja ili boce na primjer – mogu sigurno odložiti tamo gdje ih neće oštetiti teže stvari. Prtljažni prostor ukrašen je letvicom od nehrđajućeg čelika koja ujedno štiti prag prtljažnog prostora od oštećenja prilikom utovara težih stvari.
U mehaničkom smislu, Qashqai+2 slijedi trag izvornog modela. To praktično znači produženu inačicu Nissanove C platforme s neovisnim prednjim ovjesom tipa MacPherson. Ovjes je montiran na podokvir koji je na karoseriju pričvršćen prilagodljivim gumenim čahurama kako bi se izolirala cestovna buka te vibracije platforme, čime je povećana udobnost vožnje. Prednji stabilizator pričvršćen je izravno na opružne noge radi učinkovitijeg nadzora naginjanja u zavojima.
Straga je radi točnosti upravljanja i stabilnosti pri velikim brzinama ugrađen neovisan multi-link ovjes. Kompaktan sklop, na vozilo pričvršćen krutim stražnjim podokvirom kako bi se neželjene vibracije i cestovna buka smanjili na minimum, sadrži aluminijsku gornju sponu radi smanjenja mase (otprilike četiri kilograma).
Veća dužina i nova oprema Qashqaija+2 povećale su ukupnu masu vozila za stotinjak kilograma, ovisno o verziji. Postavi ovjesa promijenjeni su u skladu s promjenom mase, a prilagođen je i električni servosustav, koji inače rabe svi Qashqaijevi modeli.
Dostupne su dvije inačice podvozja, pa kupci mogu birati između pogona na prednje kotače ili naprednog sustava pogona na sve kotače All Mode.
Razvijen u Nissanu, sustav All Mode – dostupan na dvolitrenim dizelskim i benzinskim modelima – omogućuje sigurnu i bezbrižnu vožnju budući da se o svim pitanjima vuče brine napredna elektronika. Qashqai+2 stoga sjajno prianja u svakom trenutku, neovisno o uvjetima na cesti. Za razliku od nekih drugih automatskih sustava integralnog pogona, All Mode rabi naprednu elektroniku umjesto hidrauličkih pumpa kako bi se zajamčila trenutna promjena raspodjele pogona između kotača i osovina kad je to potrebno.
U normalnim uvjetima, Qashqai+2 ima uključen prednji pogon, što smanjuje rasipanje energije i štedi gorivo. No čim sustav primijeti da je došlo do proklizavanja kotača, elektronički se aktivira središnja spojka u stražnjem diferencijalu i pogon se prikladno raspodjeljuje između prednje i stražnje osovine.
Sustav ima tri načina rada, koji se biraju prekidačem na središnjoj konzoli. Kad je uključen pogon na dva kotača, sustav stalno isporučuje snagu na prednje kotače, što je idealno za vožnju po cestama za lijepa vremena. No kad vozač uključi način rada Lock, sustav se prebacuje u stalan pogon na sve kotače, pri čemu se pogon raspodjeljuje u omjeru 57:43 u korist prednje osovine.
No najpraktičniji je svakako “bezbrižni” automatski način rada, u kojem je sustav prepušten sam sebi. Senzori koji povezuju elektroničku nadzornu jedinicu motora s integralnim pogonom i upravljačkom jedinicom ABS-a, stalno nadziru proklizavanje kotača i automatski šalju signale elektromagnetskoj središnjoj spojci, ugrađenoj neposredno ispred stražnje osovine, da preraspodijeli okretni moment.
U automatskom načinu rada, sustav će sam reagirati na neočekivane skliske uvjete na cesti, poput lišća ujesen, poledice u zimsko jutro ili razbacanog šljunka u bilo koje doba godine.
Sustav All mode povezan je, naravno, s Boschovim sustavom električnog nadzora stabilnosti (ESP) osme generacije. Pomoću senzora povezanih s kočnicama, upravljačem, kotačima te samom karoserijom, ESP stalno nadzire način kako je automobil vožen.
Istražujući tržište, Nissan je jasno utvrdio da sadašnji vlasnici Qashqaija koji su se odlučili za modele sa sustavom All mode, uživaju u pouzdanosti i sigurnosti koju im diskretan, nenametljiv sustav integralnog pogona daje u ekstremnim uvjetima.
S obzirom na obiteljsku orijentaciju automobila, a zahvaljujući pouzdanosti koju sustav nudi u gotovo svim prometnim uvjetima u kojima bi se vozač i putnici mogli naći, kupci će cijeniti što je All mode dostupan u Qashaiju+2.
Služeći se podacima o zakretanju upravljača i brzini vrtnje kotača, ESP predviđa vozačeve postupke, a temeljem signala iz senzora rotacije karoserije (yaw-rate) i bočnog ubrzanja predviđa mogućnost da vozilo sklizne s putanje. U iznenadnim situacijama reakcija ESP-a gotovo je trenutačna: selektivnim kočenjem pojedinih kotača sustav “usmjerava” vozilo u željenom smjeru.
QashqaiI+2 opremljen je i drugim elektroničkim sustavima, uključujući nadzor kočenja u zavojima (Cornering Brake Control, CBC) te poboljšani sustav nadzora podupravljanja (Enhanced Understeer Control, EUC), koji koči sve kotače kako bi smanjio prekomjerno podupravljanje. Sustav hidraulične kompenzacije slabljenja kočne sile (Hydraulic Fade Compensation) sprječava da sila kočenja oslabi nakon razdoblja intenzivnog kočenja.
Kočni sustav u osnovi je ostao nepromijenjen, premda je uvođenje 17-inčnih naplataka kao standarda na dvolitrenim benzinskim inačicama omogućilo ugradnju većih kočnica.
Qashqai+2 dostupan je u dvije benzinske te dvije dizelske inačice. Osnovni benzinski motor laka je aluminijska jedinica obujma 1598 cm3 koja razvija 115 KS te okretni moment od 156 Nm (dodatnih 5KS i 7Nm u odnosu na QASHQAI s pet sjedala). Ima četiri ventila po cilindru, promjenjivo otvaranje ventila, višetočkovno ubrizgavanje i kontinuirano «faziranje» usisnog bregastog vratila pomoću lopatica.
Drugi benzinski motor također je aluminijska 16-ventilska jedinica, ali obujma 1997 cm3, koja razvija 140 KS te 196 Nm okretnog momenta. Oko devedeset posto momenta dostupno je od 2000 o/min, što rezultira ubrzanjem kakvo inače očekujemo od većih motora.
Kompaktan je gotovo poput 1,6-litrenog motora, a među glavnim konstruktorskim obilježjima je primjetno smanjenje unutarnjeg trenja. Površine rukavaca radilice i brijegova bregaste osovine obrađene su gotovo do glatkoće zrcala, a slična je tehnika primijenjena i u novom strojnom postupku kojim se postižu doista kružni provrti. Taj je postupak uobičajen u obradi provrta trkaćih motora, no u serijskim se motorima rijetko rabi.
Osnovni dizelski model rabi najsnažniju inačicu priznatog motora 1.5 dCi (K9K), koji proizvodi Renault, Nissanov partner u Alijansi, a koji razvija 103 KS te 240 Nm momenta. Filtar dizelskih čestica (DPF) dio je standardne opreme. Hvaljen zbog štedljivosti i tihog rada, motor sadrži elastični dvomasni zamašnjak kojim filtrira učinke acikličnih pomaka. Posebno razvijen kako bi zadovoljio norme Euro 4, motor ima snižen kompresijski omjer (16:1) i turbopunjač promjenjive geometrije.
Motor 2.0 dCi opremljen je Boschovim piezoelektrično nadziranim sustavom ubrizgavanja kako bi mogao razviti 150 KS te 320 Nm okretnog momenta. Piezoelektrična tehnologija jamči iznimno brz i točan nadzor, što je omogućilo primjenu “peteromlaznog” ciklusa ubrizgavanja: dva predubrizgavanja, jedno glavno ubrizgavanje i dva postubrizgavanja.
Predubrizgavanje poboljšava akustiku motora minimalizirajući karakteristični dizelski klopot. Postubrizgavanje održava izgaranje glavnog ubrizgavanja radi potpunijeg sagorijevanja čađe, što smanjuje emisiju štetnih spojeva i prije negoli ispušni plinovi napuste komoru izgaranja.
Sustav recirkulacije ispušnih plinova (Exhaust gas recirculation, EGR) stvara nadzirani rast temperature u komori izgaranja kako bi se smanjila razina emisije štetnih spojeva (dušičnih oksida) i tako poboljšale ukupne ekološke performanse motora. Dvolitreni dizelski motor također je standardno opremljen filtrom čestica.
Izbor prijenosnih sustava čine peterostupanjski ručni mjenjač (uz 1,6-litreni benzinski motor), šesterostupanjski ručni (uz dvolitreni benzinski i dizelske motore), šesterostupanjski automatski (uz model 2.0 dCi s integralnim pogonom) te, jedinstven u klasi, visokoučinkovit opcijski sustav stalno promjenjiva prijenosa CVT, koji vozaču nudi izbor između “bestrzajnih” promjena ili ručnih promjena sa šest fiksnih stupnjeva prijenosa, a dolazi uz dvolitreni benzinski model s pogonom na sve kotače.
Novi će obiteljski automobil na hrvatskom tržištu biti dostupan u dvije razine opreme – Family Pack i Premium Pack.
Family pack uključuje dvozonski automatski klima uređaj, CD izmjenjivač, tempomat, parkirne senzore, električne prozore, električno podesive,preklopive i grijane vanjske retrovizore, 17-inčne aluminijske naplatke, zatamnjena stakla… Serijski se ugrađuju i velik stakleni krov pune dužine te krovni nosači.
Qashqai+2 serijski je opremljen sa šest zračnih jastuka (sprijeda, bočno i zavjese), zatezačima pojasa sprijeda te aktivnim naslonima za glavu, kao i ESP sustavom.
Svi modeli posjeduju raskošan prostor za odlaganje, uključujući ladicu ispod sjedala, velik pretinac za rukavice i džepove u vratima.
Svi audiosustavi – izmjenjivač za šest CD-a s radioprijamnikom ugrađen u armaturnu ploču ili potpun navigacijski sustav s izmjenjivačem za šest CD-a s radioprijamnikom ugrađenim u armaturnu ploču –omogućuju povezivanje mobitela putem Bluetootha, pa se mobitelom može daljinski upravljati, a na zaslonu se prikazuje ime ili broj pozivatelja. Audiosustavi također su standardno opremljeni priključkom za reproduktore formata mp3 te druge vanjske audiouređaje.
Premium Pack uključuje još kožom presvučenu unutrašnjost, ksenon svjetla, inteligentni ključ te napredan navigacijski sustav s 18-centimetarskim zaslonom u boji (koji služi i kao zaslon za stražnju parkirnu kameru) i prepoznavanjem govora.
“Qashqai+2 dodaje novu dimenziju ponudi i čini je još raznovrsnijom od izvornika. Svidjet će se ne samo većim obiteljima nego i svakome tko cijeni njegov osobit izgled, dominantan vozačev položaj, kao i dodatan prostor i prilagodljivost”, kaže Pierre Loing, potpredsjednik Odjela planiranja proizvoda u Nissan Europeu.
“Dio kupaca svakako će biti sadašnji ili potencijalni vlasnici Qashqaija, no sigurni smo da će većinu činiti sadašnji vlasnici klasičnih kompaktnih MPV-a: oni cijene stil i dinamičnost izvornog Qashqaija, no potrebna su im dodatna sjedala MPV-a. S Qashaqijem+2 odsad mogu imati najbolje iz obaju svijetova.”
TRŽIŠTE
Kada je QASHQAI lansiran na tržište, Nissan je obećao da će potresti tržište. Ogromna potražnja diljem Europe pokazala je kako je kompaktni crossover napravio upravo to. Sada QASHQAI+2 nastoji slijediti taj put nudeći zaposlenim, aktivnim obiteljima nešto sasvim drugačije.
“Uspjeh QASHQAIJA pokazao je da kupci automobila nisu previše inspirirani konvencionalnim hatchback modelima. Iako tržište kompaktnih automobila sa sedam sjedala nije veliko, ne možemo poreći da je ponuda u tom segmentu još konvencionalnija. QASHQAI+2 nudi nešto sasvim svježe.” Simon Thomas, potpredsjednik, Prodaja i marketing, Nissan u Europi
Na prvi pogled:
- Spreman da preotme kupce iz C-MPV segmenta
- Namijenjen je uglavnom aktivnim obiteljima
- Jedan od četiri prodana QASHQAIJA bit će +2
Ako je QASHQAI potresao uspavano tržište hatchback modela, QASHQAI+2 je više nego sposoban da napravi istu stvar u još konzervativnijem segmentu C-MPV automobila sa sedam sjedala.
Za razliku od svojih tržišnih protivnika koji kupce privlače više razumom nego srcem, QASHQAI+2 spaja praktičnost s atraktivnim dizajnom i iznimnim užitkom u vožnji. On će ciljati na vozila iz C-MPV segmenta – Volkswagen Touran, Ford C-Max i GM Zafira – kao i na veće sedmerosjede iz C-SUV segmenta poput Mitsubishi Outlandera.
Očekuje se također da će preoteti i neke kupce većih automobila iz D segmenta kao što je Ford Mondeo.
Malo je vjerojatno da će kanibalizirati prodaju QASHQAIJA budući da se nova izvedba obraća kupcima s drugačijim potrebama. “Naša su istraživanja pokazala kako možemo očekivati da će čak 60% prodaje činiti kupci koji su novi za Nissan. Čini se logično: ako ste u potrazi za kompaktnim automobilom sa sedam sjedala, QASHQAI s pet sjedala nema ono što vi tražite,,” kaže Simon Thomas.
Isto je istraživanje pokazalo kako je 12% potencijalnih kupaca odbacilo QASHQAI jer im nije ponudio dovoljno prostora za njihove potrebe. Dodatni prostor u unutrašnjosti koji nudi QASHQAI+2, bez obzira na dodatni red sjedala, svidjet će se tim kupcima.
QASHQAI+2 igra ulogu ‘Obiteljskog Crossovera’ unutar Nissanove game. “Mi ciljamo na aktivne obitelji s jednim djetetom ili s dvoje djece. No ta djeca imaju prijatelje i imaju bake i djedove, što znači da se obiteljski izlet sada može organizirati s jednim, a ne dva vozila,” kaže Simon Thomas.
“Na isti način na koji je QASHQAI ponudio kupcima alternativu u odnosu na Golf i Focus, tako će i QASHQAI+2 ponuditi alternativu u odnosu na pomalo dosadan i kutijast dizajn tipičnih automobila iz C-MPV segmenta,” kaže Simon Thomas.
Budući da će u ovoj kalendarskoj godini biti u prodaji samo par mjeseci, QASHQAI+2 činit će oko 15% ukupne prodaje QASHQAIJA u 2008. Dogodine pak očekujemo da će taj udio narasti na 25%.
Povratak na "Što mi mislimo o tome"