Kome je potreban hybrid?
Na početku treba iskreno reći činjenično stanje. Uz današnji napredak tehnologije i dostignuća koje je postigla moderna znanost, vrlo je vjerojatno da bi automobilska industrija da treba već danas mogla proizvesti automobil koji bi se pokretao nekim drugim izvorom energije, a ne naftom. Međutim, naftnom lobiju to nije u interesu i to je jedino bitno u cijeloj priči o alternativnim gorivima i hibridnim automobilima.
Do onoga trena dok velike naftne kompanije ne izvuku posljednju kap fosilnog goriva iz Zemljine utrobe njima nije u interesu ništa drugo, pogotovo sada kada mogu prodati barel po cijeni od 110 dolara i vjerojatno će rasti po 20% godišnje. Ekologija i globalno zatopljenje ne zanima nikoga u tom začaranom krugu. Čemu onda služe hibridni automobili i svi oni koncepti na koje je potrošeno kao milijune i milijune na istraživanja, a koji svi skupa ne vrijede ništa? Služe samo da bi nama kako oni misle glupim konzumentima naftnih proizvoda zamazali oči. Tako se razvijaju automobili koji će nam pomoći da spoznamo put prelaska sa klasičnih na alternativna rješenja. Sve su to priče za malu djecu i bedake.
Prvi velikoserijski automobil za bedake na našem tržištu je bio Toyota Prius. Ružan automobil, čudne unutrašnjosti donio je veliku revoluciju. Kombinacijom benzinskog i elektromotora automobil je trošio 5 do 6 litara benzina na 100 kilometara, i to ako se malo pripazi na stil vožnje. Strašna stvar. U deset sekundi se mogu sjetiti barem pet „normalnih“ automobila koji mogu isto toliko potrošiti ako malo pripazite na stil vožnje.
Osim što će potrošiti jednako goriva za prijeđeni put još su i jeftiniji u startu i jeftiniji za održavanje. Uostalom čak mogu tvrditi da svaki moderan automobil, bio dizelaš ili benzinac ako nema agregat veće zapremine od dvije litre može uz pažljivu vožnju doseći tu „čarobnu“ potrošnju hibrida. Najveći štos je bio kada je Toyota, odnosno Lexus počeo prodavati hibridni SUV koji troši 10 litara benzina umjesto 15. Strašne li ekologije kada još uvijek duplo više zagađuje svijet nego dva Golfa dizelaša.
Na kraju je Honda prikazala svoj model hibridnog automobila, ali na malo ljepši način nego Toyota. Upravo takav automobil se je našao i na našem testu. Honda je u svoju limuzinsku izvedenicu Civica ugradila 1.3 litreni benzinski agregat snage 95 ks i 123 Nm te elektromotor snage 20 ks i 103 Nm te ih sparila sa bezstupanjskim CVT mjenjačem. U stvarnosti to izgleda ovako.
Automobil je „normalan“ kao i svaki drugi, kako izvana tako i iznutra. Nama je i trošio benzina kao i svaki drugi jer smo na kraju testa izmjerili potrošnju od 7 litara. Brojke od 4,3 do 5,2 litre su vjerojatno moguće, ali mi smo automobil vozili i po gradskim gužvama i po autoputu što se vjerojatno ne uklapa u laboratorijske uvjete u kojima svi proizvođaći mjere potrošnju. U vožnji se ponaša kao i svaki drugi automobil sa automatskim mjenjačem samo što kod ovakvog bezstupanjskog mjenjača nema trzaja pri automatskoj promjeni stupnjeva prijenosa nego mjenjač radi kao kog skutera. Pokušava održati agregat stalno pri za određenu situaciju optimalnom broju okretaja.
Na žalost takav automobil stoji nešto više od 25.000 eura, što je još uvijek oko 2.000 eura manje od Toyote Prius, ali Hondini 1.8 litreni benzinski i 2.2 litreni dizelski agregati su toliko kvalitetni i štedljivi te naravno puno brži i ljepši za vožnju da Civic Hybrid nema kao ni svaki predstavljeni hibridni automobil do sada, nikakvoga smisla osim pokazivanja neke danas trendovske pa čak i jetseterske eko osviještenosti.
Povratak na "Testovi"